Chat with us, powered by LiveChat

Rwa kulszowa a rwa gruszkowata

Rwa gruszkowata

Dolegliwości bólowe w lędźwiowym odcinku kręgosłupa bardzo często są diagnozowane jako rwa kulszowa. Jeśli dodatkowo podczas wywiadu pacjent doda, że ten ból promieniuje na pośladek lub na kończynę dolną, to na pewno pierwszym skojarzeniem jest rwa kulszowa, ale tak wcale nie musi być!

Przypomnijmy, że rwa kulszowa powstaje w efekcie uszkodzenia krążka międzykręgowego oraz ucisku jego rozlanego wnętrza na nerwy obwodowe (nerw kulszowy) lub rdzeń kręgowy.

Gdzie się znajduje ta problemowa „gruszka”? Mięsień gruszkowaty swój przyczep początkowy ma na kości krzyżowej, po czym przechodzi przez otwór kulszowy większy kończąc przyczep na krętarzu kości udowej. Mięsień gruszkowaty odpowiada za następujące ruchy w stawie biodrowym: rotację zewnętrzną (główna funkcja), odwodzenie oraz wyprost.

No dobrze, skoro wiemy, gdzie ten mięsień jest i jakie ruchy nam umożliwia, to dlaczego nas boli?

Przyczyn rwy gruszkowatej może być wiele:

– uwarunkowania biomechaniczne (nieprawidłowy łańcuch ruchowy)
– bezpośredni uraz danej okolicy
– aktywność fizyczna (głównie bieganie, siłownia) + brak rozciąganie/rolowania mięśnia
– siedzący tryb życia (siedzenie w aucie, za biurkiem)
– nieprawidłowa postawa ciała (skolioza)

W wyniku którejś z wyżej wymienionych przyczyn dochodzi do skrócenia oraz dużego napięcia „gruszki”, co w efekcie podrażnia nerw kulszowy (jak przy rwie kulszowej), który jest bardzo blisko położony. Im większe jest to napięcie tym większe objawy bólowe będą, a promieniowanie tego bólu może schodzić coraz niżej aż do stawu skokowego.

Jak sobie poradzić z rwą gruszkowatą, czyli rehabilitacja!

Oczywiście najlepszym wyjściem jest zgłoszenie się do fizjoterapeuty, który nas zbada i postawi właściwą diagnozę. Terapeuta manualny jest osobą kompetentną z wiedzą, która pozwoli na przeprowadzenie testów i badań manualnych, właściwie oceniając stan pacjenta oraz jego dysfunkcje. Dobierze odpowiednie metody do uzyskania efektu podczas terapii oraz pokaże pacjentowi ćwiczenia rozluźniające napięty mięsień i ćwiczenia auto mobilizacji stawu biodrowego do kontynuacji leczenia w domu.