Chat with us, powered by LiveChat

Rehabilitacja kręgosłupa Warszawa Wola

Rehabilitacja kręgosłupa Warszawa Wola | Ból pleców Warszawa Wola

Jedną z najczęstszych dolegliwości w XXI wieku jest ból kręgosłupa. Nieważne czy jest to odcinek krzyżowy, lędźwiowy, piersiowy czy szyjny – ból może pojawić się w każdym z nich. Nie jest ważne również, jaki mamy tryb życia. Zarówno sportowcy zawodowi, jak i amatorzy, ale też osoby stroniące od aktywności borykają się z nim na co dzień. Jak z nim walczyć? Jak mu zapobiegać? Czy są jakieś sposoby, alby szybciej z nim wygrać? Postaramy odpowiedzieć się na te pytania. Rehabilitacja kręgosłupa Warszawa Wola – tylko w Salveo Medical Care Warsaw!

Ból pleców

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i pleców. Jesteśmy różnie zbudowani pod względem anatomicznym. Różnimy się też wagą, wykonywaną pracą i jeszcze kilkoma innymi rzeczami. Każda z nich może wpłynąć negatywnie na nasz organizm, co może przerodzić się w ból.

Ból w odcinku krzyżowym – najczęstsze przyczyny i objawy

Ból w tym odcinku jest jednym z najczęstszych. Charakteryzuje go ostre i krótkotrwałe uczucie przeszywania. Czas jego trwania jest zróżnicowany, ale najczęściej waha się od kilku dni nawet do 6 tygodni. Bardzo rzadko ma związek z jakimś poważniejszym schorzeniem.

Do najczęstszych przyczyn bólu w odcinku krzyżowym kręgosłupa należą: zmiany zwyrodnieniowe, osteoporoza, uszkodzenie krążków międzykręgowych, wrodzone wady kręgosłupa, uszkodzone ścięgna.

Główne jego objawy, to: sztywność, kłopoty z utrzymaniem pozycji, ograniczenie ruchomości, ból.

Oczywiście przyczyn i objawów może być o wiele więcej i mogą być różne. Możemy zaliczyć do nich również otyłość czy powikłania po ciąży. Może on również przybierać różnego rodzaju ostrość i czas trwania.

Ból w odcinku lędźwiowym – najczęstsze przyczyny i objawy

Kręgosłup lędźwiowy różni się od reszty jego odcinków. Jest w głównej mierze bardziej masywny. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w tym przypadku jest pogłębiona lordoza. Kręgosłup, na wysokości brzuch, jeszcze bardzie niż normalnie „zbliża się” do niego, co powoduje ucisk na rdzeń kręgowy. Drugą przyczyną może być nieodpowiednie dźwiganie i podnoszenie przedmiotów. Nie mówimy tu tylko o osobach czynnie uprawiający sport (głównie podnoszących duże ciężary), ale też o tych, którzy pracują przy przeprowadzkach, dźwigają ciężkie zakupy itp. Kolejną rzeczą są zmiany zwyrodnieniowe, które najczęściej postępują z wiekiem. Akurat na to nie mamy za bardzo wpływu.

Ból w odcinku piersiowy kręgosłupa | Ból w odcinku szyjnym kręgosłupa

Bardzo często dolegliwości w obu tych częściach naszego kręgosłupa związane są z pracą siedzącą, a co za tym idzie wysunięciem szyi do przodu (co powoduje bardzo duży ucisk i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych). Podobnie sytuacja ma się z odcinkiem piersiowym. Tutaj z kolej siedząc zbyt długo przy komputerze (lub robiąc inne czynności związane z przodopochyleniem barków) zamykamy klatkę piersiową i nadmiernie rozciągamy plecy. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na naszą postawę.

Dochodzi w tym przypadku do kifozy (często pogłębionej), która objawia się tym, iż głowa jest nadmiernie wysunięta do przodu, a na plecach tworzy się garb. Im kifoza będzie większa, tym oba te zniekształcenia również będą większe.

Ból w obu częściach bardzo często prowadzi do silnych i częstych bólów głowy (zmiany w tej części kręgosłupa prowadzą do niedotlenienia). Mogą zdarzać się również bóle ramion, a nawet omdlenia.

Jak wygrać z bólem?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jest zbyt wiele czynników, które mogą zajść, aby bez odpowiedniej diagnozy móc na nie odpowiedzieć. Niemniej jednak są uniwersalne rzeczy, które powinniśmy wykonywać, aby jak najbardziej dbać o nasze plecy:

  1. spanie na plecach lub na brzuchu, czyli odpowiednia higiena snu
  2. poprawne dźwiganie
  3. poprawna pozycja siedząca przy komputerze
  4. odpowiednia ilość odpoczynku
  5. zmniejszenie ilości stresu
  6. naprawa przykurczonych struktur kręgosłupa
  7. basen
  8. aktywność fizyczna umiarkowana
  9. utrzymanie optymalnej masy ciała

A co, jeśli one nie pomogą?

Wyżej wymienione rzeczy są jedynie przykładowe i nie każdemu przyniosą ulgę oraz nie każdemu pomogą. Jeżeli rzeczywiście chcemy profesjonalnie zadbać o swoje plecy i kręgosłup, a przy tym dobrze się czuć i wiedzieć, że wszystko jest zrobione poprawnie, należy udać się do dobrego fizjoterapeuty, który pomoże wygrać z bólem. Który fizjoterapeuta jest dobry? Ten, który podejdzie do Pacjenta indywidualnie, zbada do i postawi odpowiednią diagnozę. Nie będzie dążył za wszelką cenę do zabiegów fizykalnych, a jeśli już, to połączy je z odpowiednią terapią manualną i ćwiczeniami.

Rehabilitacja kręgosłupa Warszawa Wola

W naszym Centrum na warszawskiej Woli pomogliśmy już bardzo dużej grupie Pacjentów. Stosowane przez naszych terapeutów zabiegi terapii manualnej lub terapii manualnej w połączeniu z nowoczesną technologią Indiba Activ przyniosą rewelacyjne rezultaty. Ulgę odczuwa się już po pierwszym zabiegu!