Chat with us, powered by LiveChat

Ćwiczenia na poprawienie elastyczności mięśni oraz utrzymanie siły i masy mięśniowej

Nowa rzeczywistość podczas kwarantanny ćwiczenia na poprawienie elastyczności mięśni

W czasach ogólnopolskiej kwarantanny spowodowanej koronowirusem Covid-19, wszyscy przesiadujemy w domu dla swojego zdrowia, ale niestety brak aktywności fizycznej negatywnie wpływa na nasz układ krążeniowy oraz mięśniowo-powięziowy. Przygotowaliśmy propozycję ćwiczenia na poprawienie elastyczności mięśni.  Poniżej pokażemy przykłady.

Tkanka powięziowa układa się w taki sposób, aby ułatwić nam najczęstsze czynności dnia codziennego. Jeśli naszą główną czynnością jest siedzenie to tkanki będą się skracać i sztywnieć właśnie w tej pozycji. Brak aktywności osłabia krążenie krwi, a słabo odżywione tkanki tracą swoją elastyczność w jeszcze większym stopniu.

Zadbaj o swój metabolizm i samopoczucie w czasie pandemii

Warto wiedzieć, że już w drugim tygodniu po zaprzestaniu ćwiczeń dochodzi do spadku siły oraz masy mięśniowej osłabia się nasza wytrzymałość, a także spowalnia nasz metabolizm, co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Podtrzymywanie aktywności fizycznej nawet w warunkach domowych jest bardzo ważne również dla naszej psychiki. W trakcie ćwiczeń wydzielane są hormony takie jak endorfiny, enkefaliny oraz endomorfiny, które skutecznie obniżają poziom stresu, co więcej wymienione wcześniej związki działają przeciwbólowo oraz kojąco, i często bywają skuteczniejsze niż syntetyczne środki przeciwbólowe. Należy pamiętać, że równie ważne są ćwiczenia na poprawienie elastyczności mięśni.

Ćwiczenia na poprawienie elastyczności mięśni oraz utrzymanie siły i masy mięśniowej

Dzisiaj przygotowałem dla Was zestaw ćwiczeń, które pozwoli na poprawienie elastyczności mięśni oraz utrzymaniu siły i masy mięśniowej na zadowalającym poziomie. Do ćwiczeń wykorzystałem przedmioty, które na pewno znajdą się w każdym domu.

Ćwiczenie nr 1
wzmacnia mięśnie pośladkowe oraz czworogłowe uda. Pamiętaj, aby kolano nogi zakrocznej schodziło praktycznie do podłoża. Wykonujemy 3 serie po 10 powtórzeń na każdą nogę

Ćwiczenie nr 2

poprawia stabilizacje naszego ciała oraz pozytywnie wpływa na elastyczność
taśm mięśniowo-powięziowej. W pozycji startowej pamiętamy i napięciu mięśni brzucha. Ćwiczenie wykonujemy przenosząc przedmioty pod przeciwległy staw kolanowy, a następnie przenosimy z powrotem do pozycji wyjścia Wykonujemy ok. 20 powtórzeń.

W Ćwiczeniu nr 3

trzeba zwrócić uwagę na poprawne napięcie i ściągnięcie łopatek w dół przed uniesieniem kolan. W tym ćwiczeniu wzmacniamy mięśnie miedzy łopatkowe tj. równoległoboczne oraz czworoboczne szyi, a także mięśnie skośne brzucha. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 20 powtórzeń.

Ćwiczenie nr 4

wzmacnia mięśnie tułowia oraz trójgłowe ramienia. Przy tym ćwiczeniu koniecznie trzeba pamiętać o ściągnięciu łopatek i niewypychaniu barków do góry. Wykonujemy 3 serie po 10-12 powtórzeń

Ćwiczenie nr 5

Wzmacnia powierzchowne oraz głębokie mięśnie brzucha oraz pozytywnie wpływają na elastyczność mięśni kończyn dolnych. Wykonujemy 3 serie po 10-12 powtórzeń

Ćwiczenie nr 6
wzmacnia mięśnie miedzy łopatkowe oraz mięśnie obręczy barkowej. Warto w tym ćwiczeniu powoli opuszczać Rękę z butelką, a dynamicznie unosić do góry. Wykonujemy 3 serie po 10 powtórzeń

 

Opracowanie: mgr Maciej Berond,

fizjoterapeuta, terapeuta manualny Salveo Medical Care Warsaw

Salveo_Warszawa_fizjoterapeuta_Maciej_Berond

 

Zobacz też: Fizykoterapia w Salveo Medical Care Warszawa