Ból pleców lekarz Warszawa
Ból kręgosłupa Warszawa | Ból kręgosłupa leczenie | Ból pleców lekarz Warszawa
Ból pleców jest czymś, z czym mierzy się co drugi Polak. Tak – statystyki są straszne. I nie jest ważne, czy ów Polak jest zawodowym sportowcem, amatorem czy może nie ma żadnej aktywności i tylko siedzi przy biurku – ból pleców może dopaść każdego z nas. Ból pleców lekarz Warszawa – leczenie tylko w Salveo Medical Care Warsaw!
Ból pleców i ból kręgosłupa – jak to ugryźć?
Przede wszystkim najbardziej narażony na urazy jest nasz kręgosłup szyjny, a także lędźwiowy. Ciężka praca fizyczna, sport, długie przesiadywanie przed komputerem – to tylko kilka przyczyn, przez które dochodzi do dysfunkcji. Ból pleców w największej mierze przypisywany jest kręgosłupowi, ale wcale nie musi mieść z nim nic wspólnego. Bardzo często jest wręcz trudno zdiagnozować, czego jest przyczyną, dlatego tak ważna jest pomoc dobrego terapeuty.
Najczęstsze przyczyny bólu pleców spowodowane kręgosłupem (ból pleców lekarz Warszawa):
- ześlizgnięcie kręgów – problemy z chodzeniem, problemy ze zgięciem nóg w biodrach
- przeciążenie kręgosłupa – tutaj przeciążenie może nastąpić z wielu przyczyn, zarówno uprawiając sport, jak i za długo siedząc przed komputerem możemy się nabawić czegoś niedobrego
- rwa kulszowa – ból w odcinku lędźwiowym promieniujący do uda lub stopy
- rwa barkowa – ból w odcinku szyjnym promieniujący do łokcia lub nadgarstka
- Lordoza, skolioza, kifoza – jedne z głównych wad postawy
- rwa udowa – ból w odcinku lędźwiowym wręcz uniemożliwiający poruszanie nogami lub jedną nogą
- „złamanie kręgosłupa” – uniemożliwia praktycznie całkowicie chodzenie
Najczęstsze przyczyny bólu pleców nie spowodowane kręgosłupem:
- zapalenie woreczka żółciowego
- zapalenie trzustki
- choroby autoimmunologiczne
- zapalenie jajników
- zapalenie jelit
- ciąża pozamaciczna
- zapalenie nerek
Są to główne, ale nie jedyne powody, dlaczego mogą boleć nas plecy.
Ból pleców w odcinku lędźwiowym
Ból pleców w tym odcinku najczęściej jest spowodowany przodopochyleniem miednicy, a co za tym idzie nadmiernym wygięciem kręgosłupa w kierunku brzucha w odcinku lędźwiowym. Jest to o tyle groźne, że zbliżające się do siebie kręgi nadmiernie uciskają na dysk, który z kolei ucieka na nerw i prowadzi do odczucia bólu. Jeśli jesteśmy przy kręgach, to jeśli z jednej stron się do siebie zbliżają, to analogicznie z drugiej muszą się oddalać. Tutaj z kolei dysk może wypaść. Oczywiście ból może być spowodowany czyś innym, np. problemami z biodrem lub zapaleniem kości krzyżowej. Może mieć też podłoże reumatoidalne lub zapalne.
Ból pleców w odcinku piersiowym
Tutaj mamy do czynienia też w największej mierze z długą pracą przy komputerze. Wysunięcia barków do przodu powoduje zamknięcie klatki piersiowej i nadmierne rozciągnięcie w tym odcinku pleców. Kolejną przyczyną może być nadwaga. Często towarzyszy tej dysfunkcji drętwienie rąk.
Ból pleców w odcinku szyjnym
Jeśli chodzi o odcinek szyjnym, to w największej mierze narażone na jego uraz będą osoby siedzące długo przed komputerami z głową skierowana do przodu. Pozycja ta powoduje przodopochylenie w tym odcinku, co z kolei prowadzi do bardzo dużych nacisków na kręgi w związku z pozycją głowy. Nasz organizm jest na tyle mądry, że w takim przypadku przykurcza mięśnie czworoboczne pleców. One z kolei starają się utrzymać kręgosłup w bezpiecznej pozycji. W przypadku bólu w tym odcinku niewskazane są masaże, ponieważ one doprowadzą do rozkurczenia mięśni spinających kręgosłup, a co za tym idzie będzie on niezabezpieczony i narażony na ogromne przeciążenia. W takim przypadku należy skontaktować się z fizjoterapeutą.
Rehabilitacja pleców
Jak już wiemy, ból pleców może wynikać z kręgosłupa, ale wcale nie musi. Najważniejsze jest szybkie skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą, który postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.
Ból pleców lekarz i rehabilitant
W przypadku dużego bólu bardzo ważne jest jak najszybsze wybranie się do ortopedy. W części przypadków niezbędne będzie dodatkowe badanie, a nie tylko konsultacja ortopedyczna. Do naszych specjalistów (w tym przypadku lekarza ortopedy) można umówić się m.in. przez ZnanyLekarz. Wystarczy kliknąć w ten link: kliknij
Ponadto bardzo ważne jest również rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Musi być nie tylko skuteczna, ale i szybko rozpoczęta. Terapia manualna i ćwiczenia powinny przynieść spodziewaną ulgę, ale dodatkowo można je wspomóc terapią z Indiba Activ. Terapia ta nie tylko jest zupełnie bezbolesna, ale wręcz przyjemna. Ponadto ok. 4x szybciej Pacjent wraca do pełnej sprawności!