Chat with us, powered by LiveChat

Domowe SPA

Czy marzy się Wam domowe SPA? Samo słowa SPA zazwyczaj kojarzy nam się z miejscem gdzie możemy się zrelaksować i odprężyć. I słusznie każdy powinien znaleźć trochę czasu dla siebie i pozwolić sobie na ten luksus. Nie wszyscy niestety możemy sobie na to pozwolić dlatego pokażemy jak możemy zafundować sobie taki komfortowy odpoczynek w zaciszu domowym. Zanim przejdziemy do opisu jak można wykonać domowe SPA zapraszamy do zapoznania się z krótką Historią słowa SPA.

Domowe SPA

Krótko o słowie SPA

W samo słowie SPA zakłada dwie hipotezy etymologii tego terminu. Jedna z nich zakłada, że  wyraz SPA pochodzi od łacińskiej sentencji „Sanus Per Aquam” która w tłumaczeniu dosłownym oznacza : zdrowy przez wodę. Już w czasach starożytnych zaobserwowano dobroczynne działanie wód termalnych na ciało, a także zauważono silną więź pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym. Stąd też starożytni Grecy jak i Rzymianie przykładali tak dużą uwagę budowie łaźni publicznych tzn. term. Oprócz basenów z zimną i ciepłą wodą, łaźni parowych, sal do masażu i do wypoczynku w termach można było skorzystać z biblioteki oraz pokoju muzycznego. Druga hipoteza wyjaśniająca znaczenie wyrazu SPA zakłada, że dzisiejsze ośrodki odnowy biologicznej wzięły swą nazwę od belgijskiego uzdrowiska który znajduję się w prowincji Liege. Gorące źródła które tam występują zostały odkryte już za czasów Imperium Rzymskiego natomiast zmianka o SPA  jako kurort leczniczy pojawiła się w dokumentach datowanych na pierwszą dekade XIV.

Jak przygotować się do zabiegu w domowym SPA?

Najważniejsze w przygotowaniu się do zabiegu SPA jest znalezienie odrobiny czasu w którym nic i nikt nie będzie nas rozpraszać oraz przygotowanie odpowiednich kosmetyków. Warto pomyśleć o relaksacyjnej muzyce oraz przyjemnych zapachach, Może być to ulubione kadzidełko bądź świeca. Domowe SPA obejmuje peeling, kąpiele, nawilżenie ciała, maseczki na twarz i włosy. To na ile zabiegów sobie pozwolimy zależy od nas.  Kosmetyki do peelingu możemy kupić w każdej drogerii , jeśli chcemy zrobić własny peeling nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy połowę szklanki soli morskiej bądź grubego cukru zmieszać z kilkoma łyżkami oliwy. Taką miksturę rozprowadzamy po całym ciele i delikatnie wmasowujemy. Jeśli chodzi o twarz, lepszy będzie delikatniejszy peeling  ( przy wrażliwej, delikatnej i trądzikowej skórze najlepszy będzie peeling enzymatyczny ) . Masaż należy zakończyć prysznicem, zmywamy wszystkie kosmetyki, a także myjemy włosy. Następnie wlewamy do wanny ciepłą wodę,

  • •ciepła (37°C – 39°C) rozgrzewa oraz łagodzi bóle mięśni; najlepszy czas takiej kąpieli to 15-30 minut
  • •letnia (31°C – 36°C) odpręża i łagodzi zmęczenie; 15 minut jest wystarczającym czasem
  • •zimna (25°C – 30°C) działa pobudzająco, poprawia krążenie i metabolizm; w takiej kąpieli spędź nie więcej niż 3 minuty

Niektórzy lubią gorącą kąpiel – jest miła, ale należy wystrzegać się wody o temperaturze powyżej 40°C. Zbyt ciepła woda powoduje wysuszenie skóry i jej przedwczesne starzenie. Zamiast cieszyć się chwilą relaksu, będziecie mieć swędzącą i łuszczącą się skórę. Dodatkowo wsypujemy sól do kąpieli bądź odpowiednie płyny. Sole oraz płyny powinny nie tylko ładnie pachnieć ale też mieć właściwości nawilżające, polecane są z dodatkiem witaminy A,C, lanoliną. Warto dodać parę kropel olejków do kąpieli.

Olejki do kąpieli w domowym SPA

Olejki eteryczne są substancjami pozyskiwanymi ze świeżych lub suszonych roślin, cechują się bardzo intensywnym aromatem i właściwościami leczniczymi. Esencje te szeroko stosuje się w kosmetologii, medycynie naturalnej i aromaterapii, a nawet gastronomii. Przy wyborze olejku kieruj się przede wszystkim jego właściwościami.

Jak używać olejków eterycznych?

Przed wlaniem wybranego olejku do wanny najlepiej rozpuścić go w nośniku, czyli odpowiedniej substancji np. bezzapachowym płynie do kąpieli. Ile olejku eterycznego dodać do nośnika? Do mieszanki kąpielowej – 30 kropli olejku należy wymieszać z 20 łyżeczkami nośnika. Przygotowując kąpiel dla dziecka lub osoby starszej, zmniejszamy ilość olejku – 16 kropli w tej samej ilości nośnika w zupełności wystarczy.

Olejki eteryczne są tworzone z naturalnych składników, dlatego zawsze przed pierwszym użyciem sprawdź, czy nie masz alergii na któryś z nich oraz nie mieszaj więcej jak 5 różnych rodzajów olejków.

Polecamy również ziołowe kąpiele jako element domowego SPA.

 

Patrycja Sobotka mezoterapia igłowa warszawaW tym wpisie swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z nami
kosmetolog Patrycja Sobotka