Chat with us, powered by LiveChat

Piłka nożna i urazy – jak sobie z nimi radzić?

Piłka nożna to sport, w którym kontuzje i przeciążenia narządu ruchu przytrafiają się zawodnikom bardzo często. Jest to spowodowane charakterem tej dyscypliny.  Polega ona na niezwykle twardej walce,  ryzykownych starciach z piłkarzami drużyny przeciwnej, zmiennej dynamice gry (nagłe przyspieszenia, zwroty, wyskoki do piłki, silne kopnięcia z rotacją ciała). Często gra toczy się na sztucznej nawierzchni, w związku z tym mamy też do czynienia z nieprzyjaznym dla stawów podłożem.

Dlaczego w piłce nożnej rozgrzewka jest taka ważna?

Dlatego też należy pamiętać o solidnej i prawidłowej rozgrzewce przed każdym treningiem oraz wygospodarowaniu czasu na rozciąganie i sesje regeneracyjną po zakończeniu wysiłku. W przypadku tego drugiego celu, świetnie sprawdzają się zabiegi z wykorzystaniem technologii Indiba Activ. Zabiegi wykonywane w placówce Salveo Medical Care Warsaw, przyspieszają procesy regeneracyjne o 50% i o 96% proces gojenia się ran.

Najczęstsze rodzaje urazów w piłce nożnej dorosłych to: skręcenia stawów (28-35%), naciągnięcia mięśni (10-47%), stłuczenia (8,3-21,3%).

Piłka nożna jako kontuzyjny sport

Zdecydowana większość urazów mięśniowych oraz stawów spowodowana jest wcześniejszymi mikro-urazami, które zostały zbagatelizowane przez zawodnika. Kluczem do sukcesu jest dobra diagnoza oraz kompleksowe i szybkie wprowadzenie procedur terapeutycznych.

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji i przeciążeń, fizjoterapeuci stosują tzw. profilaktykę pierwotną, której podstawą jest kompleksowa ocena fizjoterapeutyczna.

W jej skład wchodzi m.in.:

– ogólne badanie fizjoterapeutyczne,

– ocenę stabilności posturalnej i propriocepcji,

– ocena prawidłowości wykonywania funkcjonalnych wzorców ruchowych,

– ocena siły mięśniowej w warunkach dynamicznych.

Jeśli w ostatnim czasie odczuwałeś lekkie problemy w obszarze narządu ruchu lub nie jesteś pewien czy po okresie bezruchu podczas ogólnokrajowej kwarantanny jesteś optymalnie przygotowany do sezonu piłkarskiego, to zapraszamy do naszej placówki.  W Salveo zadbamy o Ciebie i będziemy mogli wesprzeć w jak najlepszym powrocie do aktywności fizycznej.

Terapeuci Salveo Medical Care Warsaw wykonają ocenę fizjoterapeutyczną oraz pokażą przykłady ćwiczeń, które należałoby wykonać przed rozpoczęciem treningu czy meczu i po jego zakończeniu. Dodatkowo mają możliwość wykonania zabiegów usuwających/zmniejszających dolegliwości i ból lub regenerując zmęczone tkanki miękkie przy użyciu Indiba Activ.

 

Opracowanie:  mgr Maciej Berond, fizjoterapeuta, terapueta manualny, Salveo Medical Care Warsaw